بنام خداوند طبیب و رشید
 

 
جناب آقای دکتر نمکی وزیر محترم بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی
 
 
با سلام و آرزوی توفیق جنابعالی در انجام وظایف محوله و سربلندی در پیشگاه حضرت احدیت
 
 
         احترامأ به استحضار می رساند ، تخصص جراحی ارشد
(master surgery )  ، دانش و مهارتی است که پس از پایان دوره پزشکی عمومی طی یک دوره بسیار پرکار  و سخت اموزشی با تلاشی طاقت فرسا در دوران ۴ الی ۵ ساله رزیدنتی قابل تحصیل است.
 فارغ التحصیلان  پزشکی بر پایه توانمندی علمی و جسمی ، ذکاوت و عشق و علاقه به جهت وسعت کاربردی این رشته  برای گرفتن تخصص جراحی ارشد  اقدام می کنند.
 
جراحی ارشد ، پایه تمام رشته های جراحی  و محدوده جغرافیای کاری او  کل بدن انسان است  جراح ارشد مخصوصا در شرایط اورژانس و حیاتی حد و مرز نمی شناسد
تخصص جراحی ارشد 
(master surgery) از این سبب  master نامیده  شده که دانش آموخته ان  قادر به جراحی همه اعضای بدن می باشد و تنها رشته از رشته های تخصصی جراحی است که اصول جراحیPRINCIPLES OF SURGER)را بخوبی می شناسد و لازم نیست تمام پروسیژرها را آموخته باشد بلکه با آموزش اصول کلی و پایه جراحی می تواند در شرایط لازم و ضرورت حتی پروسیژرهایی انجام دهد که گاهی ابداعی است و به همین لحاظ روز به روز شاهد گسترش انواع پروسیژر ها در این رشته  هستیم
 
جراحی ارشد بیشترین هم پوشانی و اشتراک با سایر رشته های پزشکی را دارد و بالطبع  بیشتر از هر تخصص دیگری مورد مشاوره توسط همکاران متخصص و فوق تخصص سایر رشته ها قرار می گیرد و در واقع جراح ارشد پوشش دهنده تمام فواصل بین رشته ای در گروههای مختلف جراحی است
 
متخصص جراحی ارشد پشتیبان همه همکاران خود از پزشکان عمومی تا متخصصین داخلی و رشته های مختلف فوق تخصص از جمله فوق تخصص گوارش ، متخصصین زنان و اینترونشنیستها با ارتباطات عالمانه در پوشش دادن و جمع کردن عوارض حین کار یا پس از اعمال جراحی و پروسیژرهای تشخیصی می باشد
 
جراح ارشد
(master surgeon)توانایی جسمی و روحی کار در شرایط سخت و طولانی و طاقت فرسا اعم از شرایط عادی ، بحران ، جنگ و  حوادث فردی و گروهی را در دوران سخت و طاقت فرسای رزیدنتی کسب می نماید.
اما این روزها متاسفانه جراحی ارشد به دلایل غیر منطقی کاملأ مشخص منفعت طلبانه ، آگاهانه یا ناآگاهانه توسط افرادی سودجو و انحصار طلب با نفوذ در محلهای مختلف در سیستم برنامه ریزی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی مورد تهاجم قرار گرفته و به بهانه های مختلف از تنظیم کوریکولوم آموزشی  ، تنظیم راهنماها بالینی،  سطح بندی خدمات و ... دیوارهای انحصار منجر به نابودی تدریجی این رشته بسیار حیاتی در سلامت جامعه و موجبات تشویش خاطر این زحمت کشان عرضه سلامت در اقصی نقاط کشور را فراهم آورده است .
رزیدنت های جراحی ارشد اکنون به علت جو نا آرام حاکم سردر گم و بلاتکلیف و نگرانند و آنها که در میانه راه هستند نا امید از ادامه راه و نادم  از انتخاب خود و پیشکسوتها دیگر به جراح ارشد بودن افتخار نمی کنند و  محدودیتهای عجیب و غریب تحت عناوین مختلف ، جراح ارشد را به شیر بی یال و کوپال تبدیل نموده و اگر اقدام منطقی و عاجل صورت نگیرد  خطر اضمحلال این رشته حیاتی وجود دارد .
 
با ادامه  وضع موجود سلامت مردم مخصوصا در مناطق خارج از مراکز استانها بشدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت  ، اقتصاد درمان با وجود شرایط  بد فعلی به علت افزایش هزینه ها بدتر خواهد شد، استقبال دستیاران با استعداد و سرآمد از این رشته حیاتی کاهش یافته و اغلب فارغ التحصیلان به فکر گرفتن فوق تخصص و فلو خواهند بود و البته تعداد کثیری هم مهاجرت را در پیش خواهند گرفت.
 
انجمن جراحان جنرال در خراسان بزرگ با هدف تقویت و توسعه جراحی ارشد و بدنبال آن توسعه سلامت مردم در شرایط فعلی هر گونه انحصار و محدودیت در مسیر راه جراحان ارشد را از آموزش تا حیطه عمل محکوم نموده و به صلاح سیستم آموزشی و درمانی کشور نمی داند و انتظار دارد مسئولین محترم در وزارت بهداشت و درمان و دانشگاههای علوم پزشکی  برای رفع مشکلات فوق هر چه سریع تر  فضای آموزشی و کاری این عزیزان  را بهبود بخشیده و در رفع نقیصه های موجود اقدام نمایند.
مواردی که لازم است به سرعت مورد توجه و اقدام قرار گیرد به شرح ذیل است :
الف -تدوین و به روز رسانی کوریکولوم آموزشی جراحی ارشد که چندین سال است به واسطه  دستهای پشت پرده از این اتاق به آن اتاق در وزارت بهداشت سرگردان و در یک سیکل معیوب قرار گرفته است، در این مورد حتما لازم است نظر صاحب نظران بزرگ جراحی ارشد و انجمن علمی جراحان ارشد ایران لحاظ گردد .
 
ب- توصیه خاص  وزیر محترم بهداشت و درمان و آموزش پزشکی برای عدم ورود معاونتهای ایشان به حوزه تایید صلاحیت حرفه ای و واگذاری این امر به کمیسیون ملی صلاحیت حرفه ای که بر اساس قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی تشکیل شده است.
ج- توجه  خاص معاونتهای وزارت بهداشت و درمان به تهیه راهنماهای بالینی علمی بدون ورود به بحث صلاحیت حرفه ای و ایجاد زمینه و تشدید اختلافات بین رشته ای
 
د- دخالت سریع در امر سطح بندی خدمات که یکی از نقاط امید در ساماندهی امور درمانی در قالب طرح ارجاع بوده و سالهاست به علل مختلف از جمله تضاد منافع به تعویق افتاده است و امروز چنانچه به فرم معیوب اجرا گردد این تنها نقطه امید ساماندهی پزشکی در ایران نیز به نا امیدی مبدل خواهد شد.
ه- صلاحیت حرفه ای یک امر فردی بوده و کتب تکست ،  مجموعه کوریکولوم آموزشی و دوره های تکمیلی پس از فراغت از تحصیل و کارنامه کاری هر فرد مشخص می نماید و این وظیفه تنها بر عهده کمیسیون ملی تایید صلاحیت حرفه ای است و دخالت سایرین در این مورد خلاف قانون و قابل پیگیری از مسیرهای قانونی خواهد بود.
 
و-  پیشنهاد مشخص انجمن جراحان ارشد  تغییر نام جراحی عمومی که از ترجمه نا رسای لاتین جنرال گرفته شده به عنوان جراحی ارشد یا جنرال می باشد .
ز - برگزاری دوره های تکمیلی مهارتی در دوران پس از فارغ التحصیلی برای افرادی که مایل به کار  در فیلدهای مشخصی هستند مورد درخواست جدی ماست تا بهانه خواهی از دست انحصارطلبان گرفته شود .
ح- توجه بیشتر اساتید فوق تخصص و فلو به آموزش علمی و عملی رزیدنت های جراحی بجای پرورش بیش از حد نیاز فلو و فوق تخصص
بطوری که تمامی فوق تخصص ها و فلوها به منظور آموزش در مراکز آموزشی جذب گردند .
 
دکتر قدرت الله مداح رییس انجمن علمی جراحان جنرال خراسان بزرگ
دکتر محمد تقی رجبی مشهدی رئیس انجمن صنفی جراحان جنرال خراسان بزرگ
 

رونوشت
رئیس  محترم کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی
رئیس کل محترم سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران
رئیس  محترم جامعه جراحان ایران
رئیس  محترم انجمن جراحان جنرال ایران
 
ورود به سایت
* ضروری
انتشارات
آمار بازدید سایت
  • کل بازدید : 338563
  • بازدید امروز : 54
  • بازدید دیروز : 167
  • بازدید این ماه : 5636
  • بازدید ماه قبل : 7242